צרו קשר עכשיו בטלפון: 077-8250043

מדוע עצים נסדקים ומתעוותים עם הזמן

כך למעשה התהליך מתבצע

תעשיית העץ כיום במבט לאחור ניתן לומר כי רק גדלה והתפתחה, נראה כי תחום העבודה ועשייה בעץ לא גווע מעולם. ואף להיפך החידושים והשיכלולים בתחום רק גדלים ומתפתחים, המדע והחדשנות מעניקה מגוון אפשרויות נוחות לעבודה ועיצוב בעץ וכל שניתן לעשות הוא להמשיך בקצב.

אלה מאיתנו שעובדים בעצים קרוב למדי שחוו כבר את התיסכול שבעיוות העץ, פיצוח וסדק ושינוי צורה. זהו דבר שמומחים כבר לומדים במשך שנים רבות והוא במידה מסויימת בעיה גם בימינו אנו בתעשיית העץ. ברור למדי כי אף אחד לא היה בוחר בחתיכת עץ פגומה מתוך רצון.

זו הסיבה שעדיין תראו עיוות או כל פגם אחר בכ 2 מתוך 4 חתיכות עץ במקומות כמו מרכזי קניות לבית "הום סנטר" ועוד בהם יוסרו אותם חתיכות פגומים מהמדפים וזאת לאחר שהלקוחות חפרו עמוק כדי למצוא את החתיכה המושלמת עבורם. יש להניח כי לוחות פגומים אלה מוחזרים חזרה למפעל כדי להזדכות או לקבל החזר על אותה סחורה פגומה. בעיה זו ככל הנראה עולה מיליוני שקלים לתעשיית העץ רק בארץ לבד.

קל, נוח וכלכלי לעבוד עם עץ, אך עדיין ישנן חסרונות להתמודד אתם שלא לדבר על בעיות עמידות פוטנציאליות שלא טופלו. יש להסתכל בהיבט המדעי ולנסות להבין למה גורם ולמה נגרם הפיתולים וסדקי העץ כדי שנוכל להבין טוב יותר ולהתמודד עם אתגרים אלה. להתמודדות ראויה לפגמים אלה נדרת היכרות ראשונית ומעמיקה אתם כדי לנסות ולהבין כיצד "לתקוף" את הבעיה ולהתגבר על מכשולים אלה.

מאמר זה יידון בלמה והסברים של המדע לא רק שבירתו של העץ אלא גם סדקים בעץ. ישנן מספר סיבות פוטנציאליות לפגמים גיאומטריים ומבניים בעץ ביניהם בשל קשרים פנימיים וחוסר עקביות בזריעה או בגדילה (סוג של גנטיקה פנימית של העץ) כמוכן תנאי הסביבה בתהליך קצירה של העץ. עץ הוא חומר אורגני ובתור שכזה מושפע במידה רבה על ידי סביבתו. באופן מדוייק יותר הוא כל הזמן מנסה להגיע למצב של שיווי משקל עם האוויר שמסביב. כאשר עץ נכרת לראשונה זה נקרא "עץ ירוק", עץ ירוק תלוי בהתאם לסוג ויכול להכיל מעל 50% ממשקלו במים! אריגה באמצעות עץ

מים אלו שבתוך העץ באופן טבעי מתחלקים לשתי קטגוריות: מים חופשיים ומים כלואים. כשמם כן הם, מים חופשיים הם מים שנמצאים בתוך העץ בפעולות הנימים ומים כלואים הם מים הכלואים בתוך העץ באמצעות קשרי מימן. כאשר העץ מיובש המים החופשיים יהיו הראשונים לעזוב את העץ.

נקודת הסיב הרווי בעץ

זוהי צומת חשובה מאוד בתהליך ייבוש העץ ןמגדיר את תכולת הלחות כאשר כל המיים החופשיים הוסרו מהעץ. עד לנקודה זו הצטמקות עץ ו/או שינוי כוחניים יהיו ללא חשש. מנקודה זו מתחיל השינויים ועיוותיים בכוח.

מדוע בעצם עץ צריך להיות מיובש?

אם עץ פשוט מתכווץ ונסדק כאשר הוא עובר תהליך ייבוש אז למה לעשות זאת? ובכן כפי שצויין במתחילת המאמר עץ נמצא כל הזמן במסע להגיע לאיזון ושיווי משקל עם האוויר מסביב, זה אומר שאם מתבצע תהליך של ייבוש העץ בסביבה לא מבוקרת טרם שימוש בעץ, העץ עשוי להתכווץ ולהתעוות בסביבה הלא מבוקרת שלכם לאחר שביצעתם את חיתוך העץ והתאמתו ולהשאיר פגמים מכוערים ולגרום לכל מיני בעיות אחרות.

ככלל עץ יתכווץ כאשר הלחות תצא ממנו והוא יתרחב כאשר ייכנס. זו הסיבה למה מומלץ כי תייבשו את העץ בסביבה דומה לזו שהעץ יהיה בשימוש בה. ייבוש עץ באזור לח ולאחר מכן העברתו לאזור יבש יחמיץ למעשה את המטרה של ייבוש העץ מלכתחילה ולמעשה מה שתקבלו יהיה לא יותר מאשר התכווצות העץ!

כלל האצבע הוא להשיג את כמות הלחות המתאימה עבור העץ שלכם לידי שיווי משקל ככל האפשר טרם השימוש כך שהעץ לא ייצטרך למתוח עצמו עד קצה גבול היכולת כדי לעמוד בתנאים כאלה. זהו הגיון בסיסי העומד מאחורי ייבוש העץ. (טריק נוסף של כמה נגרים הוא להשתמש בחיתוך מקדים שהוא נקי ואחיד לאורך מרכז אורכו של העץ על מנת להקל על הלחץ שמופעל עליו).

ישנם גם יתרונות אחרים לייבוש עץ, יתרון מבני עיקרי הוא שהכוח בדר"כ ייגדל עם תהליך ייבוש העץ (להלן תהליך נקודת הסיב הרווי בעץ). כמובן שישנם כמה יוצאים מן הכלל, אם העץ מיובש יותר מדי הוא יהפוך להיות פריך ושביר הרגיש לכל פגיעה. להלן רשימת היתרונות העיקריים לייבוש עץ למטרותיכם והעדפותיכם:

* ריקבון וגורמי ייצורם בדרך כלל לא יכולים לשגשג בעץ מתחת ל 20% לחות, כמוכן חרקים רבים אוהבי עצים למיניהם יכולים לחיות רק בעצים ירוקים.

* זהו תהליך קל יותר מה שהופך את התחבורה וטיפול לקל וזול יותר.

* ייבוש עץ בניגוד לעץ ירוק בעל תכונות בידוד תרמיים וחשמליים טובות יותר.

* גימורים שונים, חומרים משמרים ודבקים מגיבים טוב יותר על עץ יבש ומחזיקים מעמד לאורך זמן רב יותר. עץ מיובש מאפשר חדירה ראויה יותר של חומרים אלה.

* עץ יבש בדר"כ חזק יותר מעץ ירוק.

בעיות פוטנציאליות המיוחסות לעץ מיובש

עכשיו לאחר שכוסו היתרונות של עץ מיובש הבא נבדוק בעיות פוטנציאליות, אחד מהדאגות העיקריות של עץ מיובש הוא לעשות את התהליך כה מהר מדי למקום שבו נוצר לחצי דחיסה לעבר המרכז, מקרה הנקרא התקשות. זהו סיכון פוטנציאלי כאשר הלחץ משתחרר לפתע תוך כדי חיתוך, עץ באופן טבעי מתייבש מבחוץ כלפי פנים העץ.

אך במידה ותהליך זה אינו תחת שליטה, חלקי העץ החיצוניים יתייבשו מהר יותר מהחלקים הפנימיים. מכיוון שחלקי העץ הפנימיים עדיין רוויים הם לא יתכווצו באותו שיעור כמו החלקים החיצוניים. זהו מקום שנקרא לחציי יבוש על החלקים החיצוניים של העץ מה שמוביל למקרה התקשות ו/או פיצוח ופיצול. הפיתרון לכך הוא שליטה בסביבת הייבוש או על ידי שימוש בכבשנים או איטום חלקי העץ עם שמן כגון שמן מינרלים.

שמן מינרלים יחדור רק 1-2 מ"מ לתוך העץ ופשוט יהיה ניתן לתיכנון לאחר תהליך הייבוש. איטום חלקי של העץ יבטיח שהעץ לא ייתייבש מהר מדי על ידי אוויר יבש ובכך יצמצם את הסיכון לסדקים ופיצולים במידה רבה. ניתן גם לעטוף את העץ בחומר שמגביל את התנועה של הלחות אבל מחייב טיפול בעץ נגד זיהום פטרייתי משהו כמו בנזין או אפילו שמן יספיק למטרה זו.